Bílá Třemešná  


  ..... dovolená trochu jinak!

Administrace
Vstup do administrace
 


Skály a balvany


Lesy Zvičinského hřbetu hned za zahradou domu jsou ve vrcholové partii plné tajemně vyhlížejících balvanů a skalek. Přibližně 100 metrů nad opuštěným lomem za zahradou je skalnatý hřeben zvaný Kostelec. Z největšího balvanu je krásný výhled na celou Bílou Třemešnou, lesnaté kopce za přehradou, Orlické hory a východní Krkonoše. Jdou tu hrát s dětmi různé hry a pokud si s sebou vezmete jistící lano, můžete je učit základům lezení. Do skal se nesmí zatloukat žádné jistící skoby. Přivezete-li si menší stan a spacáky, můžete dětem připravit zálesácký večer se stezkou odvahy a přespáním v přírodě. Přímo ve skalním hřbetu je totiž malý rovný plácek na postavení stanu.
Při táboření je třeba si uvědomit, že v létě bývá les velmi suchý a hrozí nebezpečí požáru. Kousek pod pláckem je ve skále vytesána jímka na dešťovou vodu, která bývá i za sucha plná vody. Lze ji využít k chlazení lahváčů.
Nedoporučuje se zde pobývat za bouřky, neboť skály na Kostelci bývají snadným terčem blesků. K postavení stanu lze využít i zahradu a blízký lom.

Poměrně větší skály a balvany najdete asi tři kilometry od obce v lese kousek po vrcholem Záleského vrchu (495 m n.m). Dojdete tam po zelené a pak modré turistické značce z centra obce. Autem stačí dojet po silnici z Třemešné lesem do kopce přes železniční trať směrem na Doubravici a odstavit ho asi 200 m po přejetí křižovatky s hlavní silnicí v místě, kde silnici přechází modrá turistická značka. Po této značce dojdete k přírodní rezervaci Čertovy hrady s rozsáhlým balvanovištěm a skalními útvary.

Další kamennou zajímavostí jsou
Skrýše. Jedná se o několik úzkých vstupů do podzemí ve vrcholovém balvanovišti, které jsou z části zasypány. Nejdelší chodba je dlouhá 28 metrů. Podzemní prostory jsou úzké a při průzkumu je nutné se plazit. Největší prostora je 6m vysoká. Pokročilá eroze přináší riziko zasypání. Ve Skrýších se údajně skrýval Jan Amos Komenský před odchodem do Polska. V Bílé Třemešné, kde napsal svoji slavnou Didaktiku, je otevřena síň J.A.Komenského. Ke Skrýším Vás dovede žlutá značka, na kterou se dostanete od zotavovny Poklad nebo z druhé strany z rozcestí 1km nad obci, kam dojdete po silnici od domu do kopce přes les.

Ještě jeden skalní útvar z okolí stojí za zmínku. Nazývá se Slučí kameny a vede k němu žlutá značka z obce Hájemství nebo z druhé strany od mostu přes Labe v Horním Debrném. Pěšky je to z Třemešné daleko, takže je tam nutno dojet autem přes pohádkovou hráz přehrady Les království. Největší Slučí kámen je dlouhý 25 m a 7 m vysoký. Lze na něho snadno vylézt. Býval z něho výhled na Krkonoše, ale dnes tomu brání vzrostlý les.


Printer Friendly Page


Aktuální čas
 
Nezapomeňte
Včera měl svátek Jaromír
Dnes má svátek Zlata
Zítra má svátek Andrea

Pošlete jim aspoň Pozdrav!
 
Teplota na zahradě
°C
 
Náhodná fotografie
Golf
 
Syndicate
TOPlist
 
Powered by Xoops | Designed by Incama | Created by flaesh'

 .. relaxace
      .. rekreace