Bílá Třemešná  


  ..... dovolená trochu jinak!

Administrace
Vstup do administrace
 


Skály a balvany


Lesy Zvičinského hřbetu hned za zahradou domu jsou ve vrcholové partii plné tajemně vyhlížejících balvanů a skalek. Přibližně 100 metrů nad opuštěným lomem za zahradou je skalnatý hřeben zvaný Kostelec. Z největšího balvanu je krásný výhled na celou Bílou Třemešnou, lesnaté kopce za přehradou, Orlické hory a východní Krkonoše. Jdou tu hrát s dětmi různé hry a pokud si s sebou vezmete jistící lano, můžete je učit základům lezení. Do skal se nesmí zatloukat žádné jistící skoby. Přivezete-li si menší stan a spacáky, můžete dětem připravit zálesácký večer se stezkou odvahy a přespáním v přírodě. Přímo ve skalním hřbetu je totiž malý rovný plácek na postavení stanu.
Při táboření je třeba si uvědomit, že v létě bývá les velmi suchý a hrozí nebezpečí požáru. Kousek pod pláckem je ve skále vytesána jímka na dešťovou vodu, která bývá i za sucha plná vody. Lze ji využít k chlazení lahváčů.
Nedoporučuje se zde pobývat za bouřky, neboť skály na Kostelci bývají snadným terčem blesků. K postavení stanu lze využít i zahradu a blízký lom.

Poměrně větší skály a balvany najdete asi tři kilometry od obce v lese kousek po vrcholem Záleského vrchu (495 m n.m). Dojdete tam po zelené a pak modré turistické značce z centra obce. Autem stačí dojet po silnici z Třemešné lesem do kopce přes železniční trať směrem na Doubravici a odstavit ho asi 200 m po přejetí křižovatky s hlavní silnicí v místě, kde silnici přechází modrá turistická značka. Po této značce dojdete k přírodní rezervaci Čertovy hrady s rozsáhlým balvanovištěm a skalními útvary.

Další kamennou zajímavostí jsou
Skrýše. Jedná se o několik úzkých vstupů do podzemí ve vrcholovém balvanovišti, které jsou z části zasypány. Nejdelší chodba je dlouhá 28 metrů. Podzemní prostory jsou úzké a při průzkumu je nutné se plazit. Největší prostora je 6m vysoká. Pokročilá eroze přináší riziko zasypání. Ve Skrýších se údajně skrýval Jan Amos Komenský před odchodem do Polska. V Bílé Třemešné, kde napsal svoji slavnou Didaktiku, je otevřena síň J.A.Komenského. Ke Skrýším Vás dovede žlutá značka, na kterou se dostanete od zotavovny Poklad nebo z druhé strany z rozcestí 1km nad obci, kam dojdete po silnici od domu do kopce přes les.

Ještě jeden skalní útvar z okolí stojí za zmínku. Nazývá se Slučí kameny a vede k němu žlutá značka z obce Hájemství nebo z druhé strany od mostu přes Labe v Horním Debrném. Pěšky je to z Třemešné daleko, takže je tam nutno dojet autem přes pohádkovou hráz přehrady Les království. Největší Slučí kámen je dlouhý 25 m a 7 m vysoký. Lze na něho snadno vylézt. Býval z něho výhled na Krkonoše, ale dnes tomu brání vzrostlý les.


Printer Friendly Page


Aktuální čas
 
Nezapomeňte
Včera měla svátek Lucie
Dnes má svátek Lýdie
Zítra má svátek Radan a má svátek Radana

Pošlete jim aspoň Pozdrav!
 
Teplota na zahradě
°C
 
Náhodná fotografie
Zábava 3
 
Syndicate
TOPlist
 
Powered by Xoops | Designed by Incama | Created by flaesh'

 .. relaxace
      .. rekreace